Counry Yearbook

Government

Press Enter to show all options, press Tab go to next option
Print
NATIONAL GOVERNMENT
Donald Trump President
Mike Pence Vice President
Rex W Tillerson Secretary of State
Steven Mnuchin Secretary of the Treasury
James Mattis Secretary of Defense
Jeff Sessions Attorney General
John F. Kelly Secretary of Homeland Security
Reince Priebus Chief of Staff
David J. Shulkin   Secretary of Veterans Affairs 
STATE GOVERNMENT
Bruce Rauner Governor
Evelyn Sanguinetti Lieutenant Governor
Jesse White Secretary of State
Susana Mendoza Comptroller
Michael Frerichs Treasurer
Lisa Madigan Attorney General
Dr. Tony Smith Supt. of Education
6th congressional district
PETER J. ROSKAM
2246 Rayburn House Ofc Bldg
Washington D.C. 20024
Telephone: 202-225-4561
Fax: 202-225-1166

200 S Hough St, Second Floor

Barrington IL  60010

Telephone:  847-656-6354
           
14th congressional district
RANDY HULTGREN
2455 Rayburn House Ofc Bldg
Washington D.C. 20515
Telephone: 202-225-2976
Fax: 202-225-0697

40W310 Lafox Rd Ste F2

Campton Hills IL  60175

Telephone: 630-584-2734
Fax: 630-584-2746

6TH CONGRESSIONAL DISTRICT
All of Algonquin Township, precincts 1 - 68

14TH CONGRESSIONAL DISTRICT
All of McHenry County with the exception of Algonquin Township

Congressional District Map - Click the blue link on left to view map!

U.S. Senators - Illinois
RICHARD J. DURBIN
711 Hart Senate Ofc Bldg
Washington D.C. 20510
Telephone: 202-224-2152
Fax: 202-228-0400
525 S. 8th St.
Springfield, IL 62703
Telephone: 217-492-4062
Fax: 217-492-4382
230 S. Dearborn, Ste 3892
Chicago, IL 60604
Telephone: 312-353-4952
           


TAMMY DUCKWORTH
G12 Dirksen Ofc Bldg
Washington DC 20510
Telephone: 202-224-2854
Fax: 202-228-4611
                         

            

           
STATE SENATOR 26TH DISTRICT
DAN MCCONCHIE           

325 N Rand Rd

Lake Zurich IL  60047

Telephone:  224-662-4544
           
108B Capitol Building
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-8010
           
STATE SENATOR 32ND DISTRICT
PAMELA ALTHOFF pamela@pamelaalthoff.net
5400 W. Elm St., Ste 103
McHenry IL 60050
Telephone: 815-455-6330
Fax: 815-679-6756
309L Capitol Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-8000
Fax: 217-782-7818
STATE SENATOR 33RD DISTRICT
KAREN McCONNAUGHAY  

130 Washington St

West Dundee IL 60118

Telephone: 847-214-8245

103D Capitol Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-1977

26TH LEGISLATIVE DISTRICT

Nunda Precincts 1, pt of 2, 4, 7, 9, pt of 12, pt of 14, pt of 22, 23, 25, 26, and 28; Algonquin Precincts 1, pt of 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, pt of 10, 12, 14, pt of 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 29, 30, 31, 32, 33, 34, pt of 35, 39, 40, 41, pt of 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 55, 56, 59, 60, pt of 61, 64, 65, and 67.

32ND LEGISLATIVE DISTRICT
Riley Twp, Marengo Twp, Dunham Twp, Chemung Twp, Alden Twp, Hartland Twp, Seneca Twp, Coral Twp, Dorr Twp, Greenwood Twp, Hebron Twp, Richmond Twp, Burton Twp, McHenry Twp and Nunda Precincts pt of 2, 3, 5, 6, 8, 10, 11, pt of 12, 13, pt of 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, pt of 22, 24, 27, and 29; Algonquin Precincts pt of 2, 7, pt of 10, and 19.

33RD LEGISLATIVE DISTRICT
Grafton Precincts 1, 4, 6, pt of 7, 8, 9, 10, pt of 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, and 31; Algonquin Precincts 11,13, pt of 15, 24, 25, 26, 27, 28, pt of 35, 36, 37, 38, 42, pt of 43, 51, 52, 53, 54, 57, 58, pt of 61, 62, 63, 66, and 68.

Legislative District Map - Click the blue link on the left to view Map!

STATE REPRESENTATIVE 52ND DISTRICT
DAVID McSWEENEY ilhouse52@gmail.com
105 E. Main St.
Cary IL 60013
Telephone: 847-516-0052
Fax: 847-516-8164
226-N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-1517
STATE REPRESENTATIVE 63RD DISTRICT
STEVEN REICK
1072 Lake Ave
Woodstock, IL 60098
Telephone: 815-880-5340
           
230-N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-1717
           
STATE REPRESENTATIVE 64TH DISTRICT
BARBARA WHEELER repwheeler64@gmail.com
550 W Woodstock St
 Crystal Lake IL 60014
Telephone: 847-973-0064
200-1N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-1664
           
STATE REPRESENTATIVE 65TH DISTRICT
STEVEN ANDERSSON
127 S 1st St
Geneva IL 60134
Telephone: 630-457-5460
           
211-N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-5457 
STATE REPRESENTATIVE 66TH DISTRICT
ALLEN SKILLICORN
1500 Carlemont Ste. D
Crystal Lake IL 60014
Telephone: 815-893-4884
Fax: 815-893-4223
222-N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-0432
Fax: 217-782-1275

52ND REPRESENTATIVE DISTRICT
Nunda Precincts 1, pt of 2, 4, 7, 9, pt of 12, pt of 14, pt of 22, 23, 25, 26, and 28; and Algonquin Precincts 1, pt of 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, pt of 10, 12, 14, pt of 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 29, 30, 31, 32, 33, 34, pt of 35, 39, 40, 41, pt of 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 55, 56, 59, 60, pt of 61, 64, 65 and 67.

63RD REPRESENTATIVE DISTRICT
Riley Township, Marengo Township, Dunham Township, Chemung Township, Alden Township, Hartland Township, Seneca Township, Coral Township, Dorr Precincts 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, pt of 12 and pt of 13; Greenwood Township, Hebron Township, Richmond Precincts pt of 1, 2, and 3; McHenry Precincts 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, pt of 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, pt of 22, 23, pt of 24, 26, pt of 28, 29, pt of 30, 31, 32, 33 and 35.

64TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Grafton Precincts 2, 3, 5, pt of 7 and pt of 11; Dorr Precincts 11, pt of 12, pt of 13, and 14; Richmond Precincts pt of 1 and 4; Burton Township; McHenry Precincts 9, 11, pt of 15, pt of 22, pt of 24, 25, 27, pt of 28, pt of 30, and 34; Nunda Precincts pt of 2, 3, 5, 6, 8, 10, 11, pt of 12, 13, pt of 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, pt of 22, 24, 27, and 29; Algonquin Precincts pt of 2, 7, pt of 10, and 19.

65TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Grafton Precincts 9, 15, 22, 26, 27, and 29.

66TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Grafton Precincts 1, 4, 6, pt of 7, 8, 10, pt of 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 28, 30, and 31; Algonquin Precincts 11, 13, pt of 15, 24, 25, 26, 27, 28, pt of 35, 36, 37, 38, 42, pt of 43, 51, 52, 53, 54, 57, 58, pt of 61, 62, 63, 66, and 68.

State Representative District Map - Click the blue link on the left to view Map!

MCHENRY COUNTY BOARD DISTRICTS
TOTAL REGISTERED VOTERS (as of 5/2017) 221,175
NUMBER OF VOTING PRECINCTS 212

County Board District Map - Click the blue link on left to view Map!

DISTRICT 1 CONSISTS OF:
ALGONQUIN 1, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 22, 23, 30, 31, 32, 33, 34, 40, 41, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 56, 60, 62, 63, 64, 65, and 68; and GRAFTON 14, 17, 18, 28, 30.

DISTRICT 2 CONSISTS OF:
ALGONQUIN 2, 5, 7, 10, 11, 13, 15, 19, 20, 24, 25, 26, 27, 28, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 51, 52, 53, 54, 55, 57, 58, 59, 61 and 66; and GRAFTON 2, 3, 5, 7, 8, 10, 13, and 31.

DISTRICT 3 CONSISTS OF:
ALGONQUIN 21, 29, 49, 50 and 67; and ALL OF NUNDA TWP; and MCHENRY 2, 9, 20, 22, 25, 28 and 30.

DISTRICT 4 CONSISTS OF:
MCHENRY 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 23, 24, 26, 27, 29, 31, 32, 33, 34 and 35; all of RICHMOND TWP. and BURTON TWP.

DISTRICT 5 CONSISTS OF:
ALL OF DORR TWP., GREENWOOD 4; and GRAFTON 1, 6, 9, 11, 12, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, and 29.

DISTRICT 6 CONSISTS OF:
ALL OF RILEY TWP., MARENGO TWP., DUNHAM TWP., CHEMUNG TWP., ALDEN TWP., HARTLAND TWP., SENECA TWP., CORAL TWP., HEBRON TWP., and GREENWOOD 1, 2, 3, 5, 6 and 7; and GRAFTON 4, 15, 26 and 27.

 

COUNTY BOARD MEMBERS

Mchenry county board chairman TERM EXPIRES
JACK D. FRANKS
2200 N. Seminary Ave., Woodstock, IL 60098
815-334-4224
December 2020

E-Mail - jdfranks@co.mchenry.il.us

DISTRICT 1 TERM EXPIRES
ROBERT NOWAK
1071 Kingsmill Dr., Algonquin, IL  60102
847-977-5516
December 2018

YVONNE M. BARNES
335 Claire Ln., Cary, IL 60013
224-588-1822
December 2020

THOMAS WILBECK
35 W Surrey Ln. Barrington Hills, IL 60010
224-888-8142  twwilbeck@co.mchenry.il.us

December 2020

DISTRICT 2 TERM EXPIRES
JAMES HEISLER
131 Baldwin Ave., Crystal Lake, IL 60014
815-404-4775 or 815-459-1971
December 2018

JEFFREY T. THORSEN
120 Edgewater Dr., Crystal Lake, IL 60014
815-245-9204
December 2020

DONNA KURTZ
75 S. Walkup Ave., Crystal Lake, IL 60014
815-788-0632 or 815-353-5972
December 2018

JOHN REINERT
423 Riverside Dr., Crystal Lake, IL 60014
815-382-0384 or 815-459-5900
December 2020

DISTRICT 3 TERM EXPIRES
JOSEPH GOTTEMOLLER
453 Spring Ridge Dr., Crystal Lake, IL 60012
815-382-9940
December 2018

DONALD C. KOPSELL

3716 Barreville Rd., Crystal Lake IL  60012

815-459-7206 (home); 815-790-4607 (cell)

December 2018

CHRIS CHRISTENSEN
 3103 Killarney Dr., Cary, IL 60013
815-334-7225
December 2020

MICHAEL J. WALKUP
5215 Walkup Rd., Crystal Lake, IL 60012
847-477-8978 or 815-459-7090
December 2020

DISTRICT 4 TERM EXPIRES
KAY BATES
4002 Prestwick St., McHenry, IL 60050
815-276-5073 or 815-385-4300
December 2020

JOHN D. HAMMERAND
4601 W. Wonder Lake Dr., Wonder Lake, IL 60097
815-728-0700
December 2018

CRAIG WILCOX
 5908 Whiting Dr., McHenry IL  60050
 703-201-3703
December 2020

CHARLES WHEELER

2917 Plumrose Ln., McHenry, IL  60050

815-307-8525

December 2018

DISTRICT 5 TERM EXPIRES
PAULA YENSEN
971 Brittany Bend  Lake in the Hills IL  60156
815-404-3918
December 2020

JOHN P. JUNG JR.
8902 Robin Hill Dr., Woodstock, IL 60098
815-338-6201
December 2018

MICHAEL J. SKALA
10612 Michael St., Huntley, IL 60142
847-669-3804 or 815-337-5550
December 2020

MICHAEL REIN

329 N. Seminary Ln., Woodstock IL  60098

815-337-3740

December 2018

DISTRICT 6 TERM EXPIRES
MICHELE R. AAVANG
9615 Barber Ln., Woodstock, IL 60098
815-648-4210
December 2018

JIM KEARNS
 14714 Harmony Rd, Huntley, IL 60142
847-875-4852
December 2020

MARY T. McCANN
18110 Kishwaukee Valley Rd., Woodstock, IL 60098
815-568-1061 mtmccann@co.mchenry.il.us

December 2020

LARRY W. SMITH

1911 Righeimer Rd., Harvard, IL  60033

815-353-8043  lwsmith@co.mchenry.il.us

December 2018

 

JUDICIAL

SUPREME COURT OF THE UNITED STATES
1 First Street, N.E., Washington, D.C. 20543
John G Roberts Jr. Chief Justice
Samuel A. Alito, Jr. Associate Judge
Stephen G. Breyer Associate Judge
Ruth Bader Ginsburg Associate Judge
Elena Kagan Associate Judge
Anthony M. Kennedy Associate Judge
Antonin Scalia Associate Judge
Sonia Sotomayor Associate Judge
Clarence Thomas Associate Judge
SUPREME COURT JUSTICES OF ILLINOIS
Supreme Court Building, Springfield, IL 62702
Rita B. Garman Chief Justice 4th Dist
Charles E. Freeman 1st Dist
Mary Jane Theis 1st Dist
Anne M. Burke 1st Dist
Robert R. Thomas 2nd Dist
Thomas L. Kilbride 3rd Dist
Lloyd A. Karmeier 5th Dist
APPELLATE COURT JUSTICES OF ILLINOIS - SECOND JUDICIAL DISTRICT
APPELLATE COURT BUILDING, Elgin, IL 60120
Joseph E. Birkett  
Michael J. Burke  
Donald C. Hudson  
Susan Fayette Hutchinson  
Ann B. Jorgensen  
Robert D. McLaren  
Mary Seminara-Schostok  
Robert B. Spence  
Kathryn E. Zenoff  
22nd JUDICIAL CIRCUIT & ASSOCIATE JUDGES
Michael J. Sullivan Chief Circuit Judge
Michael T. Caldwell Circuit Judge
Michael J. Chmiel Circuit Judge
James S. Cowlin Circuit Judge
Michael W. Feetterer Circuit Judge
Robert Wilbrandt Circuit Judge
Sharon L. Prather Circuit Judge
Charles P. Weech Circuit Judge
Michael Coppedge Associate Judge
John D. Berg Associate Judge
John D. Bolger Associate Judge
Kevin G. Costello Associate Judge

Mark R. Gerhardt

Associate Judge

Christopher M. Harmon

Jeffrey L. Hirsch

Associate Judge

Associate Judge

Suzanne C. Mangiamele Associate Judge
Thomas A. Meyer Associate Judge
Mary H. Nader Associate Judge
Mark R. Facchini    Associate Judge 

SUB CIRCUIT DISTRICTS

SUB CIRCUIT 1:
All of Riley Twp, Marengo Twp, Dunham Twp, Chemung Twp, Alden Twp, Hartland Twp, Seneca Twp, Coral Twp, Dorr Twp, Greenwood Twp, Hebron Twp and Grafton 1, 4, 9, 15, 16, 22, 23, 24, 25, 26, 27 and 29.

SUB CIRCUIT 2:
All of Richmond Twp, Burton Twp, McHenry Twp and Nunda 3, 5, pt. 6, 8, 11, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 24 and 27.

SUB CIRCUIT 3:
Nunda 1, 2, 4, pt 6, 7, 9, 10, 12, 14, 16,, 21, 22, 23, 25, 26, 28 and 29; and Algonquin 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 40, pt 41, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 55, 56, 59, 60, 64, 65 and 67.

SUB CIRCUIT 4:
Grafton 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13 ,14, 17, 18, 19, 20, 21, 28, 30 and 31; and Algonquin 2, 7, 10, 11, 13, 15, 19, 20, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 36, 37, 38, 39, pt 41, 42, 43, 51, 52, 53, 54, 57, 58, 61, 62, 63, 66 and 68.